Sci3nce

Czysta nauka, newsy, dyskusje, spekulacje

Ogłoszenie

UWAGA! Niedługo na forum pojawią się konkursy!

#1 06-07-2010 13:28:06

 MasterYoda

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 23
Punktów :   

Mocny kwas w warunkach domowych

Witam. Zastanawiam się czy jest jakaś metoda otrzymania mocnego kwasu (siarkowy(VI), azotowy(V), chlorowodorowy) chociażby o średnim stężeniu.
Nie wiem czy nie dało by się wyprodukować HCl poprzez reakcję SÓL I + KWAS I --> SÓL II + KWAS II ; w tym wypadku byłaby to reakcja:

2 NaCl + H2SO3 ---> 2HCl + Na2SO3

Teoretycznie chyba jest to możliwe, ale nie wiem czy zaszłoby w praktyce. Otrzymanie H2SO3 raczej nie jest skomplikowane (spalenie siarki i reakcja powstałego gazu z wodą), tylko owy H2SO3 również powinien być w miarę stężony. Jak możnaby ten kwas zatężyć. Dzielcie się pomysłami oraz poprawiajcie mnie jeśli się pomyliłem.

Offline

 

#2 06-07-2010 17:49:08

 MadChemist

Moderator

Skąd: W-wa
Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 9
Punktów :   

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

Tak się nie otrzymuje kwasów. Przemysłowo to po prostu synteza chloru z wodorem. Zastanów się, ile musiałbyś wziąć pozostałych reagentów, aby otrzymać rozsądną ilość kwasu.


Yo Yo Yo 1-4-8 3 to the 3 to the 6 to the 9. Representing the ABQ. What up BIATCH?!!

Offline

 

#3 06-07-2010 18:57:25

 MasterYoda

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 23
Punktów :   

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

Ale tu nie chodzi o przemysłowe otrzymywanie, tylko o zabawę (choć to słowo z połączeniem słowa "kwas" nie brzmi zbyt dobrze), choć podsunąłeś mi świetny pomysł, synteza chloru i wodoru otrzymanego w wyniku elektrolizy r-ru NaCl w wodzie. To chyba byłoby wydajniejsze? Co o tym myślicie?

Offline

 

#4 06-07-2010 20:30:38

 MadChemist

Moderator

Skąd: W-wa
Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 9
Punktów :   

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

ta zabawa też by nie wyszła - żeby reakcja zaszła, musi się albo coś wytrącić, albo coś opuścić środowisko reakcji. W tym przypadku powstają 2 mocne elektrolity. Reakcja mogłaby zajść, ale jeśli gazowy HCl opuściłby środowisko reakcji (po prostu wydzieliłby się). Żadna reakcja nie zachodzi bezwarunkowo. Co do tej elektrolizy, to bardziej wydajna jest pewnie reakcja np. NaCl z H2SO4 - wydziela się gazowy chlorowodór. poza tym co to za zabawa? Lepiej pobawić się w pirotechnika... Fajne wybuchowe substancje.


Yo Yo Yo 1-4-8 3 to the 3 to the 6 to the 9. Representing the ABQ. What up BIATCH?!!

Offline

 

#5 06-07-2010 20:51:36

 MasterYoda

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 23
Punktów :   

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

Pirotechnik? Wolę chemika, ale o gustach się nie dyskutuje. A czemu ta druga reakcja by nie wyszła? Wystarczyłoby mieć w pojemniku gazowy chlor z tejże elektrolizy i pod niewielkim ciśnieniem wodór wydobywający się wężykiem i zapalony na końcu. Potem wprowadzamy ten "wodorowy płomień" do kolby z chlorem i po wyczerpaniu się (któregoś z) substratów rozpuszczamy ten gaz w wodzie. Co tu może nie działać, trzeba tylko niewielkie problemy techniczne pokonać jeżeli nie mamy pod ręką labo

Offline

 

#6 06-07-2010 20:56:57

 MadChemist

Moderator

Skąd: W-wa
Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 9
Punktów :   

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

Nie mówię, że by nie wyszła, tylko za dużo roboty przy tym. lepiej jakaś zwykła reakcji zamiast elektrolizy.


Yo Yo Yo 1-4-8 3 to the 3 to the 6 to the 9. Representing the ABQ. What up BIATCH?!!

Offline

 

#7 06-07-2010 21:04:40

 MasterYoda

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 23
Punktów :   

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

No tak, ale reakcja ma być w warunkach domowych, a nie mam na półce H2SO4

Offline

 

#8 26-10-2010 11:01:40

nitrobenzen

user

Zarejestrowany: 26-10-2010
Posty: 1
Punktów :   

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

witam wszystkich jeśli chodzi o otrzymywanie kwasów w warunkach domowych to polecam reakcję wodorosiarczanu sodu z chlorkiem sodu jak się każdy domyśla powstanie HCl w przypadku małej ilości odczynników może i nie da stężonego kwasu ale zawsze coś

Offline

 

#9 26-10-2010 19:20:51

 MasterYoda

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 23
Punktów :   

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

Ciekawe rozwiązanie, ale nie wiem, czy jest on łatwo dostępny
na allegro widziałem jednak wodorosiarczan potasu, ale jak już przychodzi do kupowania, to lepiej po prostu kupić kwas, ten temat to i tak bardziej "teoretyka praktyczna"

Offline

 

#10 16-11-2010 19:25:16

 jozio

user

Zarejestrowany: 05-07-2010
Posty: 22
Punktów :   
WWW

Re: Mocny kwas w warunkach domowych

Po co ci ten kwas?

Zawsze można porobić ciekawe doświadczenia z kwasami

Ostatnio edytowany przez MadChemist (28-07-2011 15:13:46)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.szmatex.pun.pl www.zdolni-pisarze.pun.pl www.sjmanager.pun.pl www.viva-metin.pun.pl www.elektronikolsztyn.pun.pl